Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne


im. Walentego Zwierkowskiego

Izba Tradycji Ziemi Lelowskiej

Izba Tradycji Ziemi Lelowskiej

Lokalną historię oraz wielowiekowe tradycje i zwyczaje mieszkańców można poznać w Izbie Tradycji Ziemi Lelowskiej, utworzonej przy Gminnej Bibliotece Publicznej.  Powstała ona z inicjatywy LTH-K i w oparciu o zbiory gromadzone od kilku lat przez członków Towarzystwa. W Izbie Tradycji jest prezentowana pokaźna kolekcja etnograficzna, na którą składają się artefakty i zabytkowe przedmioty związane z ziemią lelowską. Znajduje się tu również sala poświęcona pamięci lelowskich Żydów. 

8 czerwca 2014 roku Izba Tradycji zainaugurowała swoją działalność, otwierając wystawę zatytułowaną „Ziemia Lelowska i jej mieszkańcy na starej fotografii”, której kuratorem był Bartosz Karolczyk.

W 2015 roku Izba Tradycji wzbogaciła się o dioramę o tematyce żydowskiej, autorstwa Romana Woźniaka, malarza i rzeźbiarza z Krakowa. Diorama prezentuje najważniejsze zwyczaje oraz święta żydowskie. Każda z sytuacji prezentowana jest za pomocą niewielkiej, modelarskiej scenki obrotowej, wypełnionej dziesiątkami figurek wkomponowanych w charakterystyczną scenografię. Uzupełnieniem scenek jest głos lektora. W tle słychać tradycyjną żydowską muzykę. 28 lutego 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie dioramy. Specjalnie na tę okoliczność przybył do Lelowa pianista, kompozytor, dyrygent, ostatni żyjący przedstawiciel autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce – Leopold Kozłowski.