Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne


im. Walentego Zwierkowskiego

XVI Święto Ciulimu-Czulentu - relacja

   Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - „XVI Święto Ciulimu - Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur, które odbyło się w dniach 17-19 września 2018 r., jak co roku, ściągnęło na lelowski stadion sportowy kilka tysięcy osób.

   Podczas pierwszego dnia festiwalu w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbyła się projekcja filmu pt. ,,Przyjeżdża orkiestra” (reż.) Eran Kolirin. Dyskusję o filmie poprowadził dr Maciej Stroiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym dniu miało miejsce ważne wydarzenie - promocja książki „Wieża Dawida. Chasydzi lelowscy”, której redaktorami są Michał Galas i Mirosław Skrzypczyk. Po rozstrzygnięciu IX Konkursu Potraw Regionalnych i wręczeniu nagród , wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w degustacji konkursowych potraw. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa zdjęć izraelskiego fotografa Gila Cohena-Magena pt. „W kręgu chasydów”.

   Drugi dzień festiwalu rozpoczął się uroczystym zapaleniem menory przez przedstawicieli władz samorządowych i zaproszonych gości. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, a po nim zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie oraz Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy wsparciu Reprezentacyjnej Orkiestry Tempo z Iwanowic. Wieczorem swój koncert dał zespół Poparzeni Kawą Trzy, a następie około godziny 21.00 na scenie wszystkich zebranych pod sceną zabawiał folkowy zespół Baciary. 

   W niedzielę tematyka festiwalu skupiała się wokół kultury żydowskiej. Po uroczystym zapaleniu menory przez przedstawicieli społeczności polskiej i żydowskiej, Krzysztof Molenda - Wójt Gminy Lelów wręczył statuetkę „Lelowski Płaszcz” za zasługi dla Gminy Lelów Państwu Katarzynie i Aleksandrowi Góreckim. Po przemówieniach zaproszonych gości nadszedł czas na występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz laureatów Konkursu Piosenki Żydowskiej. Tego dnia odbyły się także warsztaty tańca żydowskiego i wycinanki żydowskiej. Nową odsłonę dawnych piosenek weselnych można było usłyszeć w wykonaniu Kapeli Niwińskich.

Stoiska z przysmakami kuchni regionalnej i żydowskiej - ciulimu i czulentu lelowskiego promujących festiwal cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie jak zwiedzanie ohelu i synagogi.

Tekst: A. Zając-Włodarska, Zdjęcia: UG Lelów

 

 

 

 

 

 

Ostatnie aktualności

Zaproszenie na Walne Zebranie LTH-K

Zarząd Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego

zaprasza

na Walne Zebranie Sprawozdawczo - W…

Czytaj dalej..

409179477_666634845634997_3141701189346726800_n.jpg

Interdyscyplinarna Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ślady codzienności, ślady przeszłości. Czytanie lokalnej historii Lelowa i okolicy”

   2 grudnia odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana „Ślady codzienności, ślady pr…
Czytaj dalej..