Tegoroczne XIV Święto Ciulimu-Czulentu przeszło już do historii. Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej, którego współorganizatorami byli Urząd Gminy Lelów, Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie i Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne odbył się w ubiegły weekend na Stadionie przy ul. Sportowej.
Pierwszego dnia festiwalu odbyła się projekcja filmu pt. Śruba w reżyserii Shiry Geffen, a po niej dyskusja prowadzona przez dr Macieja Stroińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tego dnia został rozstrzygnięty VII Konkurs Potraw Regionalnych. Zgromadzeni goście mieli okazję spróbować pokazowych potraw uczestników konkursu, a także podziwiać wystawę autorstwa Grzegorza Dudały "Wycinanka żydowska".
W sobotę 20 sierpnia odbyła się gra terenowa Śladami Żydów Lelowskich zorganizowana przez studentów z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Gra miała na celu przybliżenie kultury żydowskiej ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni Lelowa. Uczestnicy podążali śladami sztetla, przystając na punktach przy synagodze, ohelu i nowym cmentarzu żydowskim. W tych miejscach mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycji żydowskiej i zasad judaizmu.
O godzinie 16 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, podczas którego symbolicznego zapalenia menory dokonali zaproszeni parlamentarzyści, organizatorzy i przedstawiciele władz samorządowych. Na scenie jako pierwszy swój występ artystyczny zaprezentował Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, a następnie zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury oraz Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Lelowa. Zespół InoRos wprawił uczestników festiwalu w doskonały nastrój, a po nim nastąpiła główna atrakcja – koncert zespołu Enej, na który przybyło kilka tysięcy osób.
Trzeci dzień Święta Ciulimu-Czulentu został poświęcony kulturze żydowskiej. Wśród zaproszonych gości pojawił się między innymi rabin Menashe Lifschitz. Na scenie wystąpiła Urszula Makosz, zespół Klezzmates oraz zespoły działające przy GOK-u w Lelowie. W rolach konferansjerów imprezy wystąpili, jak co roku, prezes LTH-K Mirosław Skrzypczyk i wiceprezes LTH-K Zbigniew Bryła.
Podczas trwania festiwalu na stadionie były rozmieszczone liczne stoiska, gdzie oprócz przysmaków kuchni polskiej i żydowskiej sprzedawane były m.in. wyroby rękodzieła artystycznego, żywność ekologiczna, ozdoby, czy pamiątki z Lelowa.