Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne


im. Walentego Zwierkowskiego

Otwarcie wystawy "Od Denara do Grosza. Pieniądz mieszczan lelowskich"

Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Lelowie zorganizowały wystawę monet odnalezionych na terenie południowo-wschodniego podgrodzia dawnego Lelowa. Otwarcie ekspozycji odbyło się 25 marca w siedzibie biblioteki. Kilka minut po godzinie 17. 30 dyrektor GBP Anna Teleszko przywitała zgromadzonych gości i przedstawiła program spotkania, a następnie głos zabrał prezes LTHK - Mirosław Skrzypczyk.

Podczas prezentacji multimedialnej Bartosz Karolczyk (LTH-K) opowiedział zgromadzonym gościom o historii pieniądza na ziemiach polskich oraz o archeologicznych badaniach powierzchniowych prowadzonych na terenie lelowskiego podgrodzia. W ich wyniku odnalezionych zostało wiele zabytków, w tym zespół 392 numizmatów (z Okresu Wpływów Rzymskich, czasów średniowiecznych i nowożytnych). Po zakończeniu prezentacji wszyscy zeszli do Izby Tradycji Ziemi Lelowskiej, gdzie w gablotach wyeksponowano kilkadziesiąt najciekawszych monet pochodzących ze wspomnianego zbioru. Oglądający mogli przekonać się, jak wyglądały pieniądze używane przez dawnych mieszkańców Lelowa.

Sama ekspozycja cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców Lelowa i uczniów gimnazjum, którzy licznie przychodzą do biblioteki na lekcje muzealne. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych archeologią, numizmatyką oraz historią naszej miejscowości.

Tekst: B. Karolczyk, LTH-K

Zdjęcia: Jacek Bryła, LTH-K; GBP w Lelowie

Ostatnie aktualności

Zaproszenie na Walne Zebranie LTH-K

Zarząd Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego

zaprasza

na Walne Zebranie Sprawozdawczo - W…

Czytaj dalej..

409179477_666634845634997_3141701189346726800_n.jpg

Interdyscyplinarna Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ślady codzienności, ślady przeszłości. Czytanie lokalnej historii Lelowa i okolicy”

   2 grudnia odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana „Ślady codzienności, ślady pr…
Czytaj dalej..