2 grudnia odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana „Ślady codzienności, ślady przeszłości. Czytanie lokalnej historii Lelowa i okolicy”. To już ósma konferencja naukowa, podczas której regionaliści związani z Lelowem wspólnie z naukowcami z różnych ośrodków naukowych w Polsce dyskutowali o historii i kulturze ziemi
lelowskiej. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny. Uczestniczący w niej prelegenci reprezentowali różne perspektywy badawcze i różne dyscypliny: archeologię, historię, etnologię czy językoznawstwo.
Konferencja została zorganizowana przez Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego, Gminę Lelów, Instytut Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego i Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie.
Podczas konferencji miała również miejsce promocja książki „Dziedzictwo kulturowe ziemi lelowskiej”, zredagowanej przez Aleksandrę Krupę-Ławrynowicz i Mirosława Skrzypczyka. Publikacja jest pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej dziedzictwu kulturowemu ziemi lelowskiej, jaka odbyła się w 2022 roku. Składające się na nią teksty mówią o lokalnym dziedzictwie materialnym i niematerialnym, które pozwala konstruować wiedzę o przeszłości ziemi lelowskiej, a jednocześnie budować i wzmacniać rozumienie współczesności. Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Lelów.
Zarówno tegoroczna konferencja, jak i książka zostały dedykowane pamięci dr. Jacka Laberscheka (1950–2022), historyka, jednego z najwybitniejszych badaczy dziejów Lelowa i powiatu lelowskiego, uczestnika lelowskich konferencji naukowych, autora monografii Dzieje średniowiecznego Lelowa, wieloletniego współpracownika i przyjaciela Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego.
Tego dnia odbyło się także uroczyste otwarcie Czytelni Historyczno-Regionalnej im. dr. Jacka Laberscheka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelowie. Czytelnia ta powstała w oparciu o księgozbiór dr. Jacka Laberscheka, który jego rodzina przekazała lelowskiej bibliotece. Mamy nadzieję, że będzie ona służyła kolejnym pokoleniom miłośników lokalnej historii.