Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne


im. Walentego Zwierkowskiego

Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej 2017

Przedostatni weekend sierpnia to w Lelowie czas wyjątkowy. Przypadający w tym roku w dniach 18-20 sierpnia Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - XV Święto Ciulimu-Czulentu - ściągnął na stadion przy ul. Sportowej turystów z całej Polski. Współorganizatorami imprezy były: Gmina Lelów, Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie i Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. W. Zwierkowskiego.

W piątek, podczas pierwszego dnia festiwalu odbyła się projekcja filmu pt. „Mr. Gaga” w reżyserii Tomera Heymanna i dyskusja prowadzona przez dr.Macieja Stroińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po spotkaniu nastąpiło rozstrzygnięcie VIII Konkursu Potraw Regionalnych, a wydarzeniem towarzyszącym była wystawa malarstwa Piotra Kanieckiego „Pamiętam płonący piasek – o podróżach Abrahama Neumana do Palestyny”.

W sobotę 19 sierpnia godzinie 16 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, podczas którego symbolicznego zapalenia menory dokonali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych i organizatorzy. Na scenie jako pierwszy swój występ artystyczny zaprezentował Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, a następnie zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury oraz młodzieżowe orkiestry dęte z Lelowa i Rędzin. Koncert zespołu Lechersi rozgrzał publiczność przed występem gwiazdy wieczoru, którą w tym roku był zespół Pectus. Tego dnia można było podziwiać wystawę fotograficzną autorstwa Joanny Sidorowicz „Chasydzi”.

Podczas trzeciego dnia festiwalu wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele chasydów lelowskich z Izraela, na czele z Manasche Lifschitz-em. Uroczystego zapalenia świateł menory, symbolizującego dialog międzykulturowy, dokonali również parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego oraz władz samorządu terytorialnego. Tego dnia królowała muzyka żydowska, którą zaprezentowali: instruktorzy i podopieczni Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie oraz zespół Chmielnikers. Tego dnia na scenie pojawił się mistrz Leopold Kozłowski, który w towarzystwie przyjaciół dał niezapomniany i wyjątkowy koncert. W niedzielę można było także skorzystać z warsztatów tańca żydowskiego i zgłębić tajniki wycinanki żydowskiej.

Wszyscy zainteresowani mogli zwiedzać ohel cadyka Dawida Bidermana i synagogę, po których oprowadzała studentka Instytutu Judaistyki UJ. Była to doskonała okazja, by poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycji żydowskiej i zasad judaizmu. „XV Święto Ciulimu-Czulentu” niewątpliwie przyczyniło się do promocji Gminy Lelów na szeroką skalę, o czym świadczyć może spore zainteresowanie mediów. Mimo deszczowej aury lelowski festiwal był niezwykle udany, a dzięki bogatemu i różnorodnemu programowi, każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.

Tekst: A. Zając-Włodarska, LTHK

Zdjęcia: Urząd Gminy Lelów

 

 

 

 

Ostatnie aktualności

1683147805662.jpg

Walne zebranie LTH-K

  W piątek 24 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze LTH-…

Czytaj dalej..