W piątkowe popołudnie 25 maja 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbyło się spotkanie promujące książkę Jacka Laberscheka "Dzieje średniowiecznego Lelowa". To kolejna publikacja powstała w ramach realizacji projektu „Lelowska historia ratownicza. Różne formy ratowania i promocji dziedzictwa historycznego gminy Lelów”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wydarzenie, które poprowadził wiceprezes LTH-K Zbigniew Bryła, rozpoczęło się koncertem muzyki hiszpańskiej w wykonaniu Wojciecha Rysieckiego, zdobywcy Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Olsztynie.
Następnie głos zabrał autor książki – dr Jacek Laberschek, przedstawiając szczegóły swojej pracy badawczej dotyczącej Lelowa z okresu średniowiecza. Warto zaznaczyć, że publikacja jest zwieńczeniem kilkudziesięcioletniej pracy naukowej, polegającej na zbieraniu i opracowaniu zróżnicowanego materiału źródłowego (drukowanego i rękopiśmiennego) – Nie ukrywam, że do Lelowa mam szczególny sentyment. To tutaj jako młody doktorant zaczynałem swoją pracę naukową, uznając historię tego niegdyś wielkiego miasta za niezwykle ciekawy materiał badawczy – powiedział Laberschek. Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, środowiska naukowego, a także mieszkańców, którzy wzięli udział w interesującej dyskusji.
Licząca 246 stron monografia średniowiecznego Lelowa pod redakcją Mirosława Skrzypczyka, która została opatrzona kolorowymi fotografiami, stanowi osadzoną w szerokim kontekście profesjonalną skarbnicę wiedzy zarówno dla mieszkańców Lelowa jak i dla pasjonatów historii.
Jacek Laberschek (ur. w 1950 r. w Krakowie) - historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (1974). Od 1975 jest pracownikiem Instytutu Historii PAN, w którym obronił pracę doktorską O rozwoju osadnictwa w powiecie lelowskim w średniowieczu (1989). Specjalizuje się w historii średniowiecznego osadnictwa i w rekonstruowaniu ówczesnego krajobrazu naturalnego. Jest autorem ponad 600 haseł w Słowniku historyczno-geograficznym województwa krakowskiego w średniowieczu, książek o średniowiecznej Częstochowie i średniowiecznym Mstowie, współautorem monografii wielu innych miast, gmin i osad wiejskich, a także kilkudziesięciu rozpraw z zakresu historii osadnictwa, kastellologii i genealogii.
(Red. fot. A. Zając-Włodarska, LTHK)