Podczas 17 gali wręczenia Statuetek Starosty Częstochowskiego za zasługi dla powiatu, w kategorii wydarzenie roku nagrodzono Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu-Czulentu”. Lelowskie Spotkania Kultur, którego współorganizatorem jest Lelowskie Towarzystwo Kulturano-Historyczne.
W tym roku nominowanych w sześciu kategoriach było 18 osób i instytucji. Uroczystość odbyła się 17 lutego 2018 r. w Filharmonii Częstochowskiej. Nagrodę z rąk Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli odebrała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie Ewa Molenda, będąca zarazem wieloletnim dyrektorem festiwalu.
Warto przypomnieć, że "Święto Ciulimu-Czulentu" jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju. To dzięki niemu Lelów stał się ważnym punktem na turystycznej i kulturalnej mapie Polski. Nazwa święta pochodzi od tradycyjnych potraw: żydowskiej „czulentu” oraz lelowskiej „ciulimu”, która powstała pod wpływem żydowskich zwyczajów kulinarnych. Ciulim został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i jest przykładem potrawy regionalnej Lelowa. Od piętnastu lat na festiwal do Lelowa przyjeżdżają goście z całej Polski, a także z zagranicy. Festiwal to nie tylko wydarzenie kulinarne, ale także artystyczne - przez 3 dni trwania festiwalu prezentowana jest muzyka, kultura i tradycja żydowska. Na Święto Ciulimu-Czulentu co roku przyjeżdżają największe polskie gwiazdy muzyki (m.in. Enej, Golec uOrkiestra, Pectus, Łukasz Zagrobelny, Brathanki, Halinka Mlynkova).
Od kilkunastu lat w organizację festiwalu, obok pracowników lelowskiego GOK-u i Urzędu Gminy w Lelowie, zaangażowani są członkowie LTH-K. Prezes Mirosław Skrzypczyk oraz wiceprezes Zbigniew Bryła występują na każdym festiwalu w roli prowadzących.
Po oficjalnej części uroczystości zaproszeni goscie wysłuchali koncertu Janusza Radka z zespołem. Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie i gratulujemy pozostałym laureatom!
Tekst: A. Zając-Włodarska, LTH-K
Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie